top of page

Сім'я завжди була і залишається природним середовищем первинної соціалізації дитини. Надбані в сім'ї навички різноманітної діяльності зберігаються на все життя. Теорія сімейного виховання ґрунтується на особистому прикладі батьків, індивідуальному підході до дитини, на взаємодії батьків і педагогів.
Сімейне виховання може бути успішним лише за таких умов: а) сім'я -міцний і дружний колектив; б) інтереси сім'ї збігаються з інтересами суспільства; в) повна сім'я; г) єдність вимог у сім'ї; ґ) наявність у батьків почуття відповідальності за виховання дітей; д) дотримання батьками норм і правил співжиття; е) наявності атмосфери довір'я, дружби, доброзичливості.

Підліток не хоче навчатись

Чому підлітки не хочуть навчатись? Як зробити так, щоб дитина-підліток узялася за розум?

 

Отже, у більшості підлітків навчальна мотивація дуже понижена. І справа не в тому, що школа погано працює або батьки чогось не роблять. Просто в підлітковому віці навчальний інтрес зазвичай змінюється на інтерес комунікативний. Інакше кажучи, дитина хоче не вчитися, а спілкуватися - з дітьми своєї статі і протилежної, з однолітками і старшими товаришами. Саме спілкування стає головним інтересом у житті підлітків. І ніхто з них не сприймає серйозно розповіді дорослих про те, що треба навчатися, бо інакше "доведеться працювати двірником". Адже зрештою батьки готові зробити все можливе і навіть неможливе, щоб улюблений син або дочка вступили до університету. І дитина це чудово розуміє. Що ж виходить?​

Підліток ще не готовий планувати своє майбутнє (і це нормально). Тому думки про кар'єру або навіть конкретну посаду не можуть мотивувати його навчатись.

Через свою активність підліток не може висидіти спокійно шість або більше уроків. Йому не цікаві навчальні предмети, які для нього ніяк не пов'язані з життям. Але таких шкільних предметів більшість.

Як же підвищити мотивацію дитини? Як зробити так, щоб підліток захотів навчатись?

Перший варіант

Так званий метод "Морквини" - спосіб, який викоритовує більшість батьків. "Якщо будеш добре вчитися, отримаєш...(куплю, поїдеш)" тощо. Ці та багато інших "важелів" якось та спрацьовують. Насправді цей спосіб має безліч недоліків. Адже "градус" подарунків весь час підвищується.  Отже, настане такий момент, коли ви не зможете купити те, що замовила дитина. Хоча з деякими не надто розпещеними дітьми спосіб тихо собі працює.

Другий варіант

Іноді спрацьовує такий прийом: за допомогою одного-двох навчальних предметів удається "запустити" усе навчання. Наприклад, є в школі хоча б один учитель, якого дитина любить або просто поважає. З уроків цього вчителя ми і розпочнемо. Особливо добре, якщо дитина хоча б трохи цікавиться цим предметом. Поговоріть з учителем. Можливо, він вже має ідею щодо розв'язання проблеми. Створіть ситуацію успіху для своєї дитини. Учитель хвалить його, звісно, за справу. І зіграти можна на тому, що більшості підлітків приємна похвала, ситуації, у яких він виявився на висоті, "доросле" ставлення вчителя до нього. Намагайтесь зацікавити дитину поки що хоча б одним предметом, а потім розширюйте захопленість.

Третій варіант

Ви мрієте про те, щоб дитина хотіла навчатись не лише якогось конкретного предмета, а взагалі, чи не так? Тоді цей варіант для вас. З дитиною треба розмовляти і намагатися достукатися до неї, але не в десятому або одинадцятому класі, а набагато раніше. Так звані мотиваційні бесіди - це не ненужне моралізування, а цікаві розмови з демонструванням того, що може мати підліток у житті. Наприклад, розповісти і показати що таке професія лікаря або юриста, керівника фірми можна не за нудною книгою, а в реальному житті, заручившись підтримкою своїх знайомих.

Можна попросити когось зі своїх приятелів узяти вашого підлітка на день чи два на роботу. Нехай побачить усе зсередини. Спробуйте зрозуміти, що подобається дитині. Можливо, це щось, що перебуває на перетині наук. Як ви вже зрозуміли, цей метод - знайомити  дитину з усією різноманітністю світу професій. Намагатися показати зв'язок між професіями і тими знаннями, які дитина здобуває в школі.

До речі, як уже говорилося, інтерес пізнавальний змінюється інтересом комунікативним. Так і є. І знання цього факту можна використати. Знайдіть наукові гуртки для підлітків. Саме в них діти займаються наукою у природному для себе середовищі - у спілкуванні з однолітками.

Підліток нецензурно висловлюється

Мат настільки став частиною нашої культури, що часом вже не викликає ні обурення, ні зауважень. Мат спрощує вираження емоцій, є зв'язкою між словами в реченні... A якщо це стосується вашої дитини? Здавалося б, це жахливо. Де вона могла набратися такої гидоти?

Найчастіше, причина дитячого мату - байдужість батьків. Якщо вони зайняті своїми справами, a дитина потребує уваги, то немає кращого способу як голосно і бажано у великій аудиторії сказати щось непристойне. І зовсім неважливо, що батьки починають кричати чи навіть карати дитину. Мета досягнута - увага батьків прикута до неї. Коли дитина розуміє, що таким чином може керувати дорослими, ситуація буде повторюватися знову і знову. Дитина може навіть не розуміти сенс сказаного, але тут важлива реакція...
Погано, коли в сім'ї батько і мати міняються ролями. Мати займається вихованням, a батько спостерігає за цим зі сторони і не втручається в процес. Батько, як глава сім'ї - незаперечний авторитет, на який рівняються діти. Роль матері - увага, турбота і любов. Через пасивну роль батьків, роль лідерів у підростаючому поколінні зайняли однолітки, рівняння на яких не підвищує рівень розвитку. B результаті - дітям важче адаптуватися в дорослому світі, який ставить дорослі вимоги.
Як відомо, лайка може бути афективна (несподівана реакція) і паразитична (для зв'язки слів). Паразитична лайка, так само як і інші слова - паразити ("коротше", "ну" тощо) - це спроба заповнити бідність словникового запасу. Люди так звикають до слів - паразитів, що позбутися від них виявляється дуже і дуже непросто. A ті, хто думає, що це легко - хай спробують хоча б пару днів не вживати ці слівця. До того ж якщо прибрати з ужитку матюки, відразу стає явним лексична і культурна бідність. Якщо людина не може не вживати мат, значить вона або психологічно незріла або майстерно вмонтувала мат в свою мовну систему. Такі люди пишуть книги, вірші і пісні... І справа тут не в маті зокрема, a в культурі мовлення в цілому.
Іноді батьки не помічають, як y них вириваються лайливі слівця, a потім дивуються, звідки малюк приніс ці слова. Так що подумайте заздалегідь, перш ніж в черговий раз необдумано щось сказати при дитині.
Діти, використовуючи мат, обходяться всього лише десятком слів, вживаючи їх в анекдотах, у настінному письмі або в грі. При цьому кожен вік має свої причини і мотивацію для вживання цих виразів.
Так, діти 2 - 5 років використовують жаргон не усвідомлено, оскільки мовне наслідування властиве молодшому віку нарівні з іншими видами діяльності.
У віці 5-7 років основною рушійною силою є бунт проти того, "як треба". При цьому мат діти вживають усвідомлено, прекрасно розуміючи, що цього робити не можна.
У період з 8 до 12 років діти розуміють, де можна, а де не можна лаятися. Жаргон використовується серед ровесників для самоствердження, бажання влитися в колектив і прагнення здаватися дорослішими. Школярі, матюкаючись, копіюють манеру поведінки старшокласників, таким чином, долучаючись до світу дорослих, відчуваючи себе впевненіше і думаючи, що так можна змусити себе поважати і боятися.
До 12-14 років підлітки, як правило, вживають жаргон в основному для виходу емоцій або в анекдотах. Ho до цього віку мат вже перестає задовольняти культурні потреби дитини.
Для підлітків світ ще занадто ворожий, і вони, як можуть, намагаються від нього захиститися. За лайкою підлітки намагаються приховати свої слабкості, і здаватися сильнішими і неприступнішими. З точки зору психології агресія є необхідною ланкою духовної еволюції, тому проходження даного етапу розвитку є добрим знаком того, що дитина розвивається нормально. Дітям, які не виплеснули підліткову агресію, і не пройшли даний етап розвитку це загрожує проблемами в майбутньому. З них виростають тирани і диктатори. Так що набагато краще, якщо дитина вихлюпне агресію в цьому віці буде рости і розвиватися далі, дізнаючись що можна, а що не можна, і мат поступово зживе себе.

Перший варіант

Здавалося б, немає нічого простішого - поговорити з дитиною якомога суворіше і заборонити їй лаятися, вживати нецензурні слова.

Спрацює це лише в одному випадку зі ста. В інших випадках діти можуть або просто проігнорувати батьківські заборони, або припинити лаятися вдома, але робити це в інших місцях. Першим способом, який ми називаємо найпростішим тому, що його можна реалізувати відразу, все-таки є розмова. Але не сувора. А та, яка пояснить дитині, що вона поводиться неправильно. Це буде своєрідний орієнтир, за яким підліток зрозуміє: поведінка була неправильна, і дорослий її не схвалив.

Проте не чекайте, що проблема відразу розв'яжеться і дитина несподівано заговорить красиво і правильно.

Другий варіант

Навіть якщо перша розмова не мала результату, ваше завдання - показати, що висловлюватись нецензурно - це неправильно, негарно, невиховано. Добре при цьому стежити і за своїм мовленням, адже дитина завжди дуже уважно спостерігає за тим, що роблять дорослі і не забуде сказати: "Ага, мені робиш зауваження, а сам(а) лаєшся!". Тому найліпше - змінити свою поведінку, поведінку всіх дорослих членів сім'ї, які можуть дозволити собі нецензурні висловлювання.

Третій варінт

Що робити, якщо не спрацювали два попередні варіанти? Що як дитина продовжує нецензурно висловлюватися? Ми говорили про те, що вживання ненормативної лексики дає дитині можливість почуватися дорослою і самостійною. То спробуймо дати підліткові можливість проявити самостійність у чомусь іншому! Нехай відчує, що на нього зважають, його поважають, у нього з'явилося більше дорослих обов'язків і більше можливостей. Імовірно, тоді в нього зникне потреба лаятися для того, щоб оточення помітило його "дорослість". Станеться це не одразу. Для усвідомлення знадобиться час.

Ось декілька кроків, які можна зробити, щоб дати підліткові можливість почуватися дорослим:

  • дозвольте підліткові самому обирати одяг;

  • нехай він сам вирішує, як проводити свій вільний час;

  • надайте йому можливість вибирати свої захоплення;

  • радьтеся з ним, приймаючи рішення, які стосуються вашої сім'ї;

  • не критикуйте його захоплення, а, навпаки, намагайтеся зрозуміти їх і підтримати.

Підліток захопився молодіжною культурою

Багато дорослих погодиться, що підлітки частенько виглядають дивно і поводяться не менш дивно. Ми не пам'ятаємо себе в підлітковому віці, але наші батьки можуть сказати, що наша поведінка викликала в них безліч питань. Молодіжна субкультура - це групи людей, які об'єднуються спільною системою цінностей, моделлю поведінки і життєвого стилю. Американські соціологи вважають, що субкультура - це товариство людей, які вибирають інтереси, яким віддає перевагу меншість, що, власне, і збігається з підлітковою тенденцією виділитися, бути не таким, як усі.

За своєю спрямованістю молодіжні субкультури значно відрізняються одна від одної. Знадобилося б надто багато часу, щоб описати їх усі. Наше завдання - зрозуміти, чому дитина захоплюється такою субкультурою, що вона компенсує подібною поведінкою, чому обирає саме такий напрям.

Перший варіант

Треба говорити з дитино, спілкуватися з нею якомога більше. І це мають бути не нотації і моралі, не крик і критика. Доречі, критикувати субкультуру, яку підтримує ваш підліток, неправильно. Так ви лише налаштуєте проти себе. Мабудь, найголовніше, що ви можете зробити, це спробувати зрозуміти захоплення дитини, з'ясувати, що саме несе цей молодіжний напрям, якими цінностями живе. Наприклад, ви можете почитати про це статтю в інтеренеті, поспілкуватися з подібними групами у соцмережах, знайти спільних знайомих, які щось знають про цю субкультуру.

Другий варіант

Підліткам властиво мати проблеми, пов'язані з проявом емоцій, їм не просто розібратися у власних почуттях. Такі захоплення можна розглядати як спосіб впоратися з емоціями, навчитися приймати себе, свої почуття, управляти їми та контролювати їх. Тому спробуйте поставитися до захоплення підлітка серйозно, вдумливо. Намагайтеся не заважати, але при цьому знайти вихід емоціям не лише в субкультурі. Що як запропонувати дитині заняття з акторської майстерністі? Або танці в стилі контемп? Можливо, їй буде корисно проявляти свої емоції у волонтерстві. Загалом, не ламаючи підліткову психіку, важливо показати дитині альтернативні способи управління своїми емоціями.

 Третій варіант

Що як вибрана підлітком субкультура досить жорстка, якщо ті цінності, які вони привносять до свідомості підлітка, лякають вас і справді є небезпечними? Чи варто вживати якихось серйозних заходів, замикати свою дитину, бути категоричними? Рішення лягає на плечі кожного конкретного батька, але жорсткі й різкі заходи щодо підлітка нерідко призводять до протилежного результату. У будь-якому разі слід спробувати "достукатися" до своєї дитини. Якщо не виходить безпосередньо, то, можливо, слід звернутися за допомогою до посередників - психологів, учителів, інших дорослих. Наприклад, дитина не чує маму і тата, але нормально сприймає старшого брата чи сестру, тренера чи подругу.

І ще. У молодіжній субкультурі підліток може почуватися значущим, визнаним. Найскладніше - знайти для підлітка альтернативне місце, захоплення, у якому він міг би бути шанованим, дорослим. А також змінити ставлення до нього вдома, де він з маленької невмілої дитини перетворюється на дорослу, зрілу людину, яку поважають.

Підліток хоче зробити татуювання або пірсинг

Немало підлітків прагне виразити свою самобутність за допомогою татуажу або пірсингу. Ось як вони самі пояснюють це:

  • Щоб було красиво!

  • Щоб було не так, як у всіх!

  • Це круто!

  • Хочу бути як...(відомий співак, актор, хтось із друзів, кого хочеться наслідувати).

Отже, бажання носити тату або пірсинг походить від прагнення бути не таким, як усі, або бути схожим на когось. Чималий вплив на такий вибір підлітка роблять і батьки. Критикуючи одяг, макіяж, мовлення, улюблену музику своєї дитини, вони змушують її протестувати. Кожен підліток буде робити це по-своєму. Нприклад, одні зачиняють двері до своєї кімнати, влаштовуючи всередині повний бедлам. Інші слухають дуже гучну музику, тим самим немов демонструючи батькам свій вибір. Бажання нанести малюнок на тіло - це повідомлення дорослим: "Ось це моє тіло. І я роблю з ним те, що захочу. Я ні в кого не проситиму дозволу". По суті, тату для підлітка - це ще і деяке залучення до світу дорослих. Сьогодні кількість татуюйованих підлітків зростає. Дослідження психологів показають, що серед них частіше зустрічаються люди зі схильністю до ризикованої поведінки.

Перший варінт

Треба поговорити. Мабуть, найпростіше, що можна зробити, - розповісти підліткові про те, як наносять татуювання. Йдеть не про залякування, а про інформування. Не завжди юнак або дівчина, вирішивши зробити тату, знають, що цей процес не безболісний. Крім того, після нанесення тату може виникнути алергічна реакція або запалення, можуть з'явитися рубці. Якщо рішення все-таки прийнято, не варто звертатися до першого-ліпшого салону тату. Необхідно знайти досвідченого майстра, який, до речі, користується одноразовими матеріалами і дотримує абсолютної стерисльності.

Другий варіант

Не варто мати особливих ілюзій, що, почувши про небезпеку отримати разом з татуюванням негарний шрам або інфекцію, підліток відмовиться від свого наміру. Але при цьому ви можете, не відмовляючи його запропонувати альтернативу. Наприклад, виділитися за допомогою стильного одягу, зачіски (волосся з часом відросте, навіть якщо підстригтися налисо), кольору волосся. Іноді підліток з радістю погоджується на такий варіант, розуміючи, що, нанісши татуювання, він отримає його на все життя або йому доведеться удатися до болісного лазерного видалення.

Третій варіант

Намагатися зрозуміти свого підлітка, його мотиви, які примушують наносити малюнки на тіло. Доводиться приділити чимало часу і докласти достатньо сил, тому щ о найважливіше, що ви можите зробити, - це налагодити теплі довірливі стосунки з дитиною. Час, який ви проведете разом, допоможе розібратися в тому, чому підліток намагається підвищити свою самооцінку в такий спосіб, кому і що він хоче показати і довести.

8 мультфільмів, які навчають дитину толерантності

Дуже важливо навчити дитину з самого дитинства не засуджувати інших і не боятися «особливих» дітей, вміти співчувати, бути толерантними. Поговорити з малюком про важливе допоможуть добрі мультфільми, в яких закладена глибока ідея.

Ці короткометражні анімаційні фільми варто подивитись кожній людині, не залежно від її віку, національності і життєвої позиції. Зміст кожного мультика потрібно усвідомити і просто зробити для себе висновки.

10 речей, яких дитина повинна навчитися в дитинстві, щоб стати щасливим дорослим

У перші роки життя ваша дитина отримує велику кількість інформації зі свого оточення і зберігає її. “Мозок дітей – це як губка”, – кажуть деякі люди. І в дитинстві діти формують основу для своєї самооцінки та мовлення. Ось чому в перші роки життя варто опанувати певні уроки, щоб ваша дитина могла створити фундамент – він допоможе їй опанувати більш складні навички у зрілому віці.

 

Для вас створено перелік навичок, які найкраще опанувати з молодшого віку, вони пригодяться для ваших дітей в дорослому житті.

1. Друга мова

 

Наука підтвердила, що діти, які вивчають другу мову, швидше адаптуються до змін, мають кращу пам’ять і краще розуміють мову взагалі. Не кажучи вже про те, що спілкування в інших частинах світу не буде проблемою для вашої дитини, і вона матиме більше можливостей для кар’єрного зросту. Якщо вам цього не досить, вчені з Інституту досліджень Ротмана в Канаді довели, що розмовляючи на 2 мовах, мозок допомагає затримати початок хвороби Альцгеймера в старості.

2. Плавання

 

Заняття будь-якою фізичною активністю дозволяє нам жити здоровішим життям. Плавання дасть дитині багато переваг: дитина зможе врятувати своє життя у екстремальній ситуації, ця дисципліна навчить багато нових та корисних навичок, зміцнить руки та ноги малюка і допоможе йому краще розвивати свою координацію. Плавання також допомагає мозку довше залишатися здоровим, йдеться в дослідженні, опублікованому Національним центром біотехнології.

3. Гра на музичному інструменті

 

Журнал Neuroscience опублікував дослідження, в якому було виявлено, що гра на музичному інструменті покращує слухові навички і допомагає затримати погіршення можливостей мозку, які є природними для старіння. Це відбувається тому, що коли ми граємо на інструменті, ми активуємо кілька систем мозку одночасно, як-от: слухову, моторну і систему сприйняття. Коли ваша дитина стане дорослою людиною, вона матиме кращу здатність до спілкування і творчого самовираження.

4. Танці

 

Дослідження університету Карлстада виявило, що танці покращують продуктивність у гіперактивних дітей. Вони дозволяють їм спілкуватися і висловлювати свої емоції за допомогою тіла і за допомогою музики, заохочують до творчості, розвивають соціальні навички, моторику, формують самооцінку. Танці також наблизять дітей до різних культур, дадуть їм змогу бути більш відкритими і не соромитися свого тіла.

5. Збирати сміття

 

Прибираючи сміття, ми робимо внесок для добробуту нашої планети і залишаємо кращий світ для наступних поколінь, що вже є великою перевагою. Але збирання відходів корисне і для ваших дітей, оскільки вчені довели, що сортування дрібних предметів сприяє творчості та психомоториці. Ecoembes в Іспанії заохочує навчати дітей в школах, як правильно збирати сміття, щоб допомогти підвищити обізнаність про споживання та догляд за навколишнім середовищем.

6. Прибирання

 

Порядок і гігієна незамінні для життя будь-якої людини. Крім практичних причин, таких як ведення здорового життя, порядок допомагає впорядкувати та зробити психічні процеси більш структурованими. В Японії прибирання власного класу та школи є частиною шкільної освіти.

7. Відчуття орієнтації в просторі

 

Заохочуючи розвиток відчуття орієнтації в просторі чинить корисний вплив для дитячого мозку і допоможе їм вільніше почуватися, де б вони не знаходилися. Дослідження підтвердили, що існує внутрішній GPS, який створює мережі в наших нейронах, які, як нам відомо, підживлюють наше почуття орієнтації і допомагають мозку планувати маршрути, покращуючи процес прийняття рішень.

8. Готувати їжу

 

Готуючи з дітьми, ви покращуєте їх ставлення до їжі. Якщо ви залучаєте дітей до приготування їжі, вони будуть більш уважними під час їжі та рідше будуть споживати нездорову їжу. Дотримуючись рецепта, діти дізнаються про важливість дотримання інструкцій і досліджуватимуть кожен компонент страви за допомогою своїх відчуттів. Покажіть їм, як поводяться інгредієнти під час приготування страви, і якщо ваша дитина ще дуже маленька, починайте з простих речей, щоб уникнути нещасних випадків.

9. Використання грошей

 

Зростаючи, на нас поступово звалюються фінансові обов’язки, і якщо ми не готові до цього, то можемо наробити помилок. Важливо навчити своїх дітей, що гроші є інструментом, а не винагородою, і що недостатньо навчитися заощаджувати їх, але й розумно витрачати.

10. Говорити про свої почуття

 

Немає такого поняття, як бути щасливим увесь час. Деякі ситуації викликають у нас неприємні емоції, яких ми не можемо уникнути. Навчаючи дитину з раннього віку, як ідентифікувати ці почуття, прийняти і розповісти про них – це та річ, за що дитина буде вам завжди вдячна. Емоційний інтелект дозволить вашій дитині приймати рішення і реагувати належним чином у складних ситуаціях.

Бонус: навчити їх відпочивати

 

У школах дітей навчають академічних знань, вчать як виконувати завдання, отримувати інформацію, жити з іншими людьми. Батьки повинні навчити їх вміти перепочити, знайти моменти, щоб погратися і зняти напругу. Існують різні дихальні прийоми, які вся сім’я може практикувати, щоб створити спокійне середовище в домашніх умовах. Це дозволить знизити рівень стресу та вбереже від захворювань, пов’язаних зі стресом.

http://www.tutkatamka.com.ua/diti/10-rechej-yakix-ditina-povinna-navchitisya-v-ditinstvi-shhob-stati-shhaslivim-doroslim/

bottom of page